Yenilenen Yaris Kasım’da Türkiye’de

 Yenilenen Yaris Kasım’da Türkiye’de

Toyota’nın ilk olarak geçen ay Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıttığı üçüncü nesil Yaris modeli, Kasım ayında ülkemizde de satılmaya başlanıyor. 1.0 litrelik motorlu versiyonunda 30.900 liradan başlayan fiyatlar 1.4 litre motorlu dizel versiyonda 48.600 liraya kadar yükseliyor. 1.0  ve 1.3 litrelik iki benzinli ve 1.4 litrelik dizel motor seçenekleri bulunan otomobilde manuel vites kutusunun yanı sıra 3000 lira kadar bir farkla alınabilen 7 ileri vitesli CVT (sürekli değişken oranlı) şanzıman opsiyonu da bulunuyor. Toyota CEO’su Ali Haydar Bozkurt tarafından “Toyota’nın yeni yüzünü, yeni dizayn anlayışını yansıtan ve gelecek modellerden ipuçları taşıyan model” olarak tanımlanan yeni Yaris, selefine göre biraz uzatılmış. Dinamik tasarım hatlarıyla dikkat çeken otomobilde Cool, Fun, Life ve Style donanım seviyeleri sunuluyor.

2011 yılının son aylarında “Yeni Yaris… Yeni Toyota…” konseptiyle pazara iddialı bir giriş yapmaya hazırlanan Yaris, aynı zamanda Toyota’nın stil sahibi ve teknolojik yüzünün öncüsü ve değişimin simgesi oluyor. B segmentinde rekabeti şekillendirecek yeni standartlar sunan Yeni Yaris, Toyota’nın daha tutkulu otomobiller üretme hedefinin ilk adımı olarak dikkat çekiyor. Toyota Pazarlama AŞ CEO’su  Ali Haydar Bozkurt, “Yeni Yaris çekici dizaynıyla, teknolojisiyle ve donanım zenginliği ile şimdi herkesin birşeyler bulabileceği bir otomobil olacak” dedi ve ekledi: “3. nesil Yaris ile başlayarak yepyeni bir bakış açısıyla yaratılan Toyota modellerinin, müşterilerimizin ihtiyaçlarıyla birlikte arzularına da hitap edeceğine inanıyoruz. Toyota, yeni dönemde kalite ve dayanıklılığın yanısıra, daha çok heyecan veren görünüme sahip modelleri ile de geniş kitlelerin öncelikli tercihi olacak” şeklinde konuştu.

Toyota’nın ilk panoramik sunroof’u
Boyu selefine göre 100 mm artırılarak 3855 mm’ye ulaşan Yeni Yaris, 4.7 m’lik sınıf lideri dönüş yarıçapı ile şehir yaşamı için mükemmel manevra kabiliyeti sunuyor.  Aerodinamik verimlilik ise sınıf lideri 0.287 cd sürtünme katsayısı  değeriyle yeni bir referansa imza atıyor. İlk tanıtıldığı 1998’den itibaren iç mekan ve ergonomi becerileriyle öne çıkan Yaris, yeni neslinde de bu özelliğini sürdürüyor. Otomobilin sürücü odaklı kokpit tasarımında kalite hissi artırılırken, kokpitinde gösterge paneli direksiyon simidinin arkasına alınarak görünürlük ve kullanım kolaylığını artırmak amacıyla merkezi olarak konumlandırılarak sürüş konforu üst düzeye taşınıyor.  Segmentinin en geniş iç mekana sahip araçlarından biri olan Yeni Yaris’in arka koltuk diz ve baş mesafesi  sınıfının en iyi değerleri arasında yer alıyor. Yeni Yaris’te bagaj hacmi 286 lt, arka koltukların tamamen yatırıldığı durumda bu değer 768 lt’ye çıkarılabiliyor. Yeni Yaris’te ayrıca Toyota modellerinde ilk defa sunulan panoramik cam tavan ile iç mekanda ferahlık hissi yükseliyor.

Yeni Yaris’in eğlenceli ve konforlu bir sürüşü garantileyen donanımları arasında “Toyota Touch” ve “Toyota Touch & Go” öne çıkıyor. 6.1 inçlik renkli dokunmatik ekran sistemiyle araç içi multimedya sistemi olan “Toyota Touch”, AM/FM radio, CD/ MP3 çalar, Bluetooth ile cep telefonundan görüşme yapma, cep telefonu adres defteri ile senkronizasyon ve yine cep telefonundan müzik dinleme özelliklerini içerirken, USB ve AUX ile mobil cihazlara bağlantı imkanı sunuyor. Ekrandan ayrıca, kalan yakıt miktarı, anlık yakıt tüketimi, son 15 dakikadaki yakıt tüketimi gibi bilgiler alınabilirken, entegre geri görüş kamerası da park kolaylığı sağlıyor. Bu multimedya sistemi üzerine kurulu “Touch&Go” ise erişilebilir fiyatta navigasyon özelliğinin yanısıra Bluetooth ile ekran üzerinden SMS alma ve gönderme, USB tabanlı fotoğraf görme özelliği, internete ve hatta Facebook’a bağlanma imkanı da sunabiliyor.

Verimli ve çevreci motorlar
Avrupa’da tasarlanan ve Toyota’nın Fransa’daki Valenciennes Fabrikası’nda üretilen Yeni Yaris, yüksek performansı düşük yakıt tüketimi ve karbon salımı ile birleştiren Toyota Optimal Drive teknolojisinin en son versiyonuna sahip 1.0 lt VVT-i, 1.33 lt VVT-i ve 1.4 D-4D turbodizel olmak üzere üç motor seçeneği ile yollardaki yerini alıyor. Kendi kategorisinde ardı ardına yılın motoru ödülüne layık görülen ve 5 ileri vitesli manuel şanzımanla donatılan 1.0 lt VVT-i benzinli motor 5.0 lt/100km yakıt tüketimi ile sınıf liderliğine devam ediyor. 1.33 VVT-i motora eşlik eden CVT şanzıman teknolojisine sahip Multidrive S de sınıfının en güçlü ve yakıt ekonomisi en iyi şanzımanlarından biri olarak dikkat çekerken sessiz ve konforlu sürüş deneyimine imkan sunuyor.