Yola çıkarken bunlara dikkat!

 Yola çıkarken bunlara dikkat!

Brisa www.e-motoring.comBrisa, her yıl binlerce kişinin trafik kazaları nedeniyle yaralandığı veya hayatını yitirdiği Türkiye’de sürüş emniyeti konusundaki bilinç seviyesinin yükseltilmesi için çalışmaya devam ediyor. Uzun mesafe yolculukların yapılacağı Ramazan Bayramı öncesinde, tüm sürücüleri araç ve lastik bakımlarını yaptırmaları konusunda uyaran Brisa yetkilileri; özellikle kışın kış, yazın yaz lastiği kullanılması, aşırı hız yapılmaması ve mutlaka emniyet kemeri takılması gerektiğine dikkat çekiyor.

Güvenli bir sürüş sağlamak için yola çıkılmadan önce ve seyahat sırasında dikkat edilmesi gereken birçok konu olduğuna vurgu yapan Brisa Tüketici Ürünleri Pazarlama Direktörü Egemen Atış, bu noktada araç ve lastik bakımının büyük önem taşıdığını belirtti. Atış, “mevsimine uygun yani yazın yaz, kışın kış lastiği kullanılması, aşırı hız yapılmaması, mutlaka emniyet kemeri takılması ve seyahat öncesi aracın genel kontrollerinin yaptırılması, üzücü can ve mal kayıpları yaşanmaması adına alınması gereken tedbirlerin başında geliyor” dedi.

Brisa www.e-motoring.comTam anlamıyla güvenli bir yolculuk için, seyahat öncesi ve sırasında yapılması gerekenler için tavsiyeler :
– Yaz lastiklerinin 3mm, kış lastiklerinin ise 4mm. diş derinliğinin altına indikten sonra kullanılmaması,
– Aracın lastikleri yenilendiğinde supapların da yenilenmesi,
– Balans ayarı yaptırılması, (yeni lastik jantta dönme yapabileceği için ayrıca, 30 gün veya 500 km. kullanımdan sonra lastiklere yeniden balans kontrolü yaptırılması)
– Lastik havalarının en geç ayda bir kez yetkili servislerde kontrol ettirilmesi,
– Uzun yolculuklara çıkmadan önce lastik hava basınçlarının 2 psi artırılması
– Lastikler temizlenirken su dışında herhangi bir kimyasal madde kullanılmaması,
– Her 6 ayda veya 10.000 km’de bir aracın ön düzen kontrollerinin yaptırılması,
– Lastiklerin her 10.000 km’de bir veya en az yılda bir kez yer değiştirilmesi,
– Lastiğin delinmesi durumunda mutlaka nitelikli tamir (mantar yama) yaptırılması,
– Ani kalkış, patinaj, sert fren gibi lastiğe zarar verebilecek hareketlerden kaçınılması ve lastiklerin kaldırım ve benzeri keskin yüzeylere sürtülmemesi,
– Lastiğin hızlı aşınmasına ve deformasyonuna sebep olabileceği için, bozuk yol yüzeylerinde yüksek hız yapılmaması
tavsiye edilir.

reklam

Trafik kazaları dünya genelinde 9. ölüm sebebi
Her yıl dünyada 1,2 milyon kişi trafik kazalarında yaşamını kaybederken, 50 milyon kişi de yaralanıyor. Bu rakamlar saatte 158 kişi ve her 3 dakikada 1 çocuğun hayatını kaybettiğini gösteriyor. Türkiye’de ise kamu kaynaklı bilgilere göre trafik kazaları sonucunda her yıl küçük ölçekli bir ilçe nüfusu kadar insan hayatını kaybediyor; orta büyüklükte bir il nüfusu kadar insan da yaralanıyor ve sakatlanıyor. Son 10 yılda Türkiye karayollarındaki standartların iyileştirilmesine bağlı olarak ölümlü-yaralanmalı trafik kazası adedi ve yaralı sayısında artış olmasına rağmen, can kayıplarının azaldığı görülüyor.

reklam

Yine her yıl Türkiye’nin milli servetinin %1,5’a yakın kısmının yok olmasına sebebiyet veren trafik kazaları, sadece neden olduğu can kayıpları ve sakatlıklarla değil; ülkemize verdiği ekonomik zararla da büyük bir sorun teşkil etmeye devam ediyor. Günümüzde trafik kazalarının dünya genelinde 9. ölüm sebebi olduğunu açıklayan Dünya Sağlık Örgütü (WHO), trafik güvenliği konusunda gerekli önlemler alınmadığı takdirde trafik kazalarının %65 artış göstererek 3. ölüm sebebi haline gelmesinin kaçınılmaz olduğuna dikkat çekiyor