Yolu gözleyen Outback ve dizel otomatik Forester geldi

 Yolu gözleyen Outback ve dizel otomatik Forester geldi

Outback - Forester (4)
Subaru Türkiye, model gamına eklenen yeni Outback ve dizel motorlu Forester’ın kazandıracağı ivme ile satış adetlerini iki yılda iki katına çıkartmayı hedefliyor. Yeni Outback 158 bin 544 TL’den, dizel motorlu ve otomatik vitesli Forester ise 136 bin 322 TL başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. Üst düzey donanım özellikleri ve yeni nesil güvenlik anlayışı ile crossover ruhunu premium seviyeye taşıyan Outback ve off-road karakteri ile spor otomobil kavramını harmanlayan dizel motorlu Forester’ı Subaru Türkiye Genel Müdürü Halil Karagülle’nin katılımıyla Şile’de organize edilen etkinlikte otomobil basınına tanıtıldı. Ayrıca Subaru’nun Japonya’da 2008’den bu yana kullanılmasına karşın Avrupa pazarında Outback ile beraber yeni sunulan güvenlik teknolojisi EyeSight’ın da deneme sürüşleri yapıldı.

Outback - Forester (3)
Subaru Türkiye Genel Müdürü Halil Karagülle, Bayraktar Grubu olarak 20 yıldır distribütörlüğünü yapmakta oldukları Subaru markasının yenilenen Outback’i ve uzun zamandır beklenen dizel motorlu Forester’ı basın mensupları ile tanıştırıyor olmaktan dolayı mutluluk duyduklarını belirterek şunları söyledi: “Bu yıl en önemli yeniliğimiz EyeSight sürücü yardım teknolojisine sahip CVT şanzımanlı 2.0 litrelik yeni dizel Outback modeli ile uzun zamandır beklenen 2.0 litrelik dizel motorlu Forester modellerimiz olacak. Ayrıca Eylül ayında 170 HP gücünde 1.6 DIT Turbo motora sahip Levorg modelimizi getireceğiz. Geçtiğimiz yıl satışlarımızı yüzde 27 oranında artırarak 1402 adede ulaşmıştık, bu yıl ise yüzde 40’lık bir artış hedefliyoruz. Bu yıl yeni Outback ve dizel Forester ile satışlarımıza ivme katarak 2000 adet civarında satış hedefliyoruz. Ana pazarlama hedefimiz ise bu yıl dahil olmak üzere son iki yılda satışlarımızı iki katına çıkartmak. Hali hazırda SUV pazarı ülkemizde payını giderek artırıyor. Biz de bu artan payda yerimizi alacağız. Her iki modelimizi de Avrupa ile eş zamanlı olarak ülkemizde satışa sunmaya başladık. Ayrıca Anadolu’da bayilik ağımızı genişletiyoruz. Bu yıl Diyarbakır, Ordu, Kayseri ve Gaziantep gibi büyük illerimizde yeni bayiliklerimizle var olacağız.” dedi. Markayı ayrıştıran önemli özellikleri de anlatan Halil Karagülle, “Subaru bugüne kadar gerçekleştirdiği toplam 14 milyon adet sürekli dört tekerlekten çekişli araç üretimi ile dünyanın en büyük AWD binek araç üreticisi, yine 15 milyon adet boxer motor üretimi ile dünyanın en büyük boxer motor üreticisi konumunda bulunuyor. Son 10 yılda üretilen Subaru araçların yüzde 96’sının hala yollarda olması markanın dayanıklılığının bir göstergesi. Subaru modellerinin verdiği saf sürüş keyfi, gelişmiş performans ve konfor sunan Lineartronic otomatik şanzıman, alçak ağırlık merkezi, SI Drive, X Mode ve son olarak eklenen EyeSight sürüş teknolojisi markanın DNA’sını zirveye taşıyor…”

reklam

Outback (6)
Yeni Outback, daha şık bir ön ızgara tasarımı, daha büyük sis farları, yeni ön farlar ve yeniden tasarlanmış bir ön tampona sahip. Çevreye duyarlı boxer dizel motoru, EyeSight sürüş destek teknolojisi ve artan sürüş kalitesi ile temel özelliklerini fonksiyonel değerlerin ötesine taşıyor. Outback, binek araç konforunu SUV araçların sahip olduğu uzun mesafe ve yük taşıma kabiliyetleri ile birleştirerek tüm dünyadaki sürücülerin kalbini kazanmış durumda. Yeni Outback birinci sınıf bir crossover modelinde yer alan gelişmiş tasarım özelliklerini bir araya getiriyor ve yenilenmiş tasarımı, geliştirilmiş iç tasarımı ve daha da iyileştirilmiş sürüş konforuyla öne çıkıyor. 2.0 litrelik turbo dizel versiyonları ile Türkiye’de satışa sunulan yeni Outback, Lineartronik CVT şanzıman ve 2.0 litrelik dizel motora sahip Premium ve Limited versiyonlarıyla Subaru bayilerinde yerini aldı.


Yeni Outback; Subaru’nun vazgeçilmezi olan boxer motor ve simetrik sürekli dört çeker (AWD) teknolojisine sahip, 147 HP gücünde 2.0 litre turbo dizel motoru ve CVT şanzımanıyla özellikle performans ve yol tutuşta oldukça iddialı. Tüm modellerde standart özellik olan simetrik sürekli dört çeker sistemi, EyeSight sürüş destek teknolojsi ve X-Mode sayesinde yeni Outback bugüne kadarki en iyi donanımlı versiyon olmanın yanı sıra Avrupa’daki SUV modelleri arasında en güvenli yeniliklere sahip araç olarak da öne çıkıyor. Yeni Outback, Subaru’nun benzersiz dört çeker sistemine ek olarak; optimize edilmiş entegre motor kontrolü, frenleme ve kaygan yüzeyler üzerinde çalışan diğer fonksiyonel özellikler ve olumsuz yol koşullarında sürüş performansını iyileştirme kabiliyetine sahip X-Mode teknolojisi ile de donatılmış. Yokuş iniş kontrolü, eğimli yollarda aracı düşük hızda tutarak sürücülerin güvenli sürüşüne devam etmesini sağlıyor.

Forester (10)
Ekonomi ve performansı bir arada sunan yenilikçi motorlar üreten Subaru’nun 2.0 lt’lik yeni boxer turbo dizel motoru, Forester’da da yerini almış. Sürekli dört tekerlekten çekil teknolojisine sahip 147 HP gücünde CVT şanzımanlı versiyonu ile özellikle performans ve yol tutuşunda rakiplerini geride bırakmayı amaçlayan Forester, Türkiye’de Mart ayıyla birlikte satışa sunuldu. Subaru’Nun boxer dizel motoruyla ile birleştirilen Lineartronic otomatik şanzıman, yeni vites kontrolü ve yedi ileri manuel moduyla daha sessiz bir sürüş sağlarken tork konvertörü, yağ pompası ve ileri-geri mekanizmasının tamamı da yeniden tasarlanmış. Standart donanım özellikleri ile fark yaratan Forester, yeni Starlink bilgi-eğlence sistemiyle ile akıllı telefon uygulamalarını aracın içerisine taşıyor. 7 inçlik dokunmatik ekrana sahip bilgi-eğlence sistemi ile metalik havalandırma çıkışları, direksiyon kumandaları ve klima kontrol düğmeleri sayesinde kabin içi daha da modern bir görünüme kavuşmuş. Dizel Forester’ın Premium ve Sport olmak üzere iki donanım seçeneği bulunuyor. Sport seçeneği sportif ön tampon, harman/kordon müzik sistemi ve 18 inç alüminyum alaşımlı jantlarla farklılaşıyor.

reklam
Advertisement

Subaru Outback Eyesight www.e-motoring.comSubaru’nun yoldaki gözü: Eyesight teknolojisi
2008’de Japonya’da tanıtımı yapılan Subaru EyeSight teknolojisi, araçlar, yayalar ve bisiklet kullanıcıları gibi hareketli nesneleri ya da raylar ve şeritler gibi sabit nesneleri algılamak için yalnızca stereo kamera teknolojisinin kullanıldığı ilk sistemdi. EyeSight teknolojisi Subaru mühendislerinin, seksenlerin sonunda Subaru yerel araçlarında test edilen ve uygulanan milimetrik dalga radar ve lazer radar gibi diğer sistemlerin ardından kapsamlı bir araştırma ve gelişimi sonucunda ortaya çıktı. Yeni Subaru Outback’le Avrupa’da lanse edilecek olan EyeSight sistemi, son 25 yılda geliştirilen teknolojinin son yansıması olarak öne çıkıyor. Yeni nesil EyeSight versiyonu, önleyici güvenlik ve sürücü yükünü azaltma özelliklerini daha da ileriye taşımak için yaklaşık %40 oranında görüş açısının artırıldığı tamamen yenilenmiş stereo kameralara sahip.

İki adet yüksek çözünürlüklü CMOS (1) renkli kamera, sürücüye fazladan bir çift göz sunarak trafik durumunu izlemek için dikiz aynasına yerleştirilmiş bulunuyor. Subaru’nun sürücüyü kontrol altında tutma felsefesinin gerçek bir yansıması olan EyeSight, sürücünün yerine geçmiyor ya da otomatik sürüş sistemi görevi görmüyor. Sistem sürekli olarak sürüş koşullarını izleyerek, yaklaşan bir tehlike hissettiğinde sürücüyü uyarıyor. Böylece de belirli koşullar altında oluşabilecek kaza riskini azaltıyor.

Subaru Outback Eyesight www.e-motoring.com
Motor, şanzıman ve fren sistemiyle eş zamanlı olarak çalışan EyeSight, sürücünün kaçma hareketinde bulunamadığı, fren pedalına yeterli şiddette basamadığı veya frene hiç basmadığı durumlarda harekete geçiyor. Sistem aynı zamanda trafik akışını da izleyerek aracın hızını buna göre düzenliyor. Yoldaki nesneleri algılayan diğer sistemlerin aksine, Subaru EyeSgiht bu nesneleri yalnızca algılamakla kalmayıp aynı zamanda da tanıyan, her bir nesneyle ilgili potansiyel riski değerlendiren ve yapılması gereken en uygun harekete karar veren oldukça sofistike bir yazılıma sahip.

Sistem önce görsel bir uyarı sunuyor, sonra sesli bir uyarı sesi veriyor, sürücünün doğru hareketi yapmadığını, zamanında harekete geçmediğini ve bir nesneye vurmak üzere olduğunu tespit ederse devreye giriyor. Sistem özellikleri arasında; çarpışma öncesi fren uyarısı, çarpışma öncesi fren desteği, çarpışma öncesi otomatik fren, çarpışma öncesi gaz yönetimi, şeritten ayrılma uyarısı, şeritten kayma uyarısı ve uyarlanabilir sabit hız kontrolü bulunuyor.Eyesight ayrıca, motorun rölantiden çıkışını sınırlayabiliyor, sürücünün şerit içinde ve/veya şerit dışına kayması halinde sürücüyü uyarıyor, öndeki bir aracın 0-180 km/s hızla gitmesi durumunda fazladan fren gücü uygulayabiliyor, kaçma dönüş hızını artırabiliyor ve öndeki araçla 50 km/s hız farkına kadar aracı tam olarak durdurabiliyor.

Subaru Outback Eyesight www.e-motoring.com
Yapılan testlerde de en başarılı sistem EyeSight
EyeSight sisteminin sunulduğu deniz aşırı bölgelerde, bağımsız kuruluşlarca yapılan çeşitli testler, sistemin en üst seviyede sonuçlar verdiğini gösteriyor. 9 markadan 26 modelin dâhil edildiği testten sonrasında, Otomotiv Güvenlik ve Yaralılara Yardım Ulusal Ajansı tarafından işletilen Japon Yeni Araç Değerlendirme Programı (JNCAP) geçen hafta bu sisteme sahip Subaru araçların en yüksek puanları aldığını duyurdu. Bu yıl Ağustos ayında, Kuzey Amerika Yol Güvenlik Sigorta Enstitüsü (IIHS, ABD’deki otomobil sigortacıları tarafından desteklenen bağımsız bir kuruluş), Subaru EyeSight donanımlı olan yeni 2015 Subaru Outback’e önden çarpışma önleme özelliği için en üst derece olan “Üstün” (0-6 skalasından 6 puan vererek) sıfatıyla “2014 yılının en başarılı güvenlik özelliğine sahip (TSP+)” otomobili ödülüne layık gördü.

Subaru Outback ve Forester fiyat listesi
Outback AWD 2.0D CVT Premium 158.544 TL
Outback AWD 2.0D CVT Limited 171.673 TL
Forester AWD 2.0D CVT Premium 136.322 TL
Forester AWD 2.0D CVT Sport 144.402 TL

Teknik veriler
Subaru Outback AWD 2.0D CVT Premium
Fiyat: 158 bin 544 TL
Motor: 1998 cc, 4 silindirli boxer, DOHC, 16V, turbo dizel
Güç: 150 HP 3600 d/d
Tork: 350 Nm 1600 d/d
0-100 km/s: 9.9 sn
Maksimum hız: 192 km/s
Şanzıman: CVT otomatik (7 ileri manuel mod)
Yakıt tüketimi: 6.0 lt/100 km
Emisyon: 159 g/km
Ağırlık: 1688 kg
Bagaj hacmi: 559/1848 lt

Teknik veriler
Subaru Forester AWD 2.0D CVT Premium
Fiyat: 136 bin 322 TL
Motor: 1998 cc, 4 silindirli boxer, DOHC, 16V, turbo dizel
Güç: 147 HP 3600 d/d
Tork: 350 Nm 1600 d/d
0-100 km/s: 9.9 sn
Maksimum hız: 188 km/s
Şanzıman: CVT otomatik (7 ileri manuel mod)
Yakıt tüketimi: 6.3 lt/100 km
Emisyon: 163 g/km
Ağırlık: 1636 kg
Bagaj hacmi: 505/1573 lt