Zanardi’nin durumu ciddiyetini koruyor

 Zanardi’nin durumu ciddiyetini koruyor

19 Haziran Cuma günü el bisikleti organizasyonu sırasında kamyonla çarpışarak ağır yaralanan eski Formula 1, Indycar pilotu ve paralimpik İtalyan sporcu Alex Zanardi’nin durumu ciddiyetini koruyor. Acile ilk geldiği ana göre durumu daha iyi olsa da Zanardi’nin nörolojik sorunlarının sürdüğü ve yüksek olasılıkla görme kaybı yaşayacağı bildiriliyor. Zanardi’nin tedavi gördüğü Siena’daki Santa Maria alle Scotte hastanesi doktorlarından Sabino Scoletta basına yaptığı açıklamada, 53 yaşındaki paralimpik sporcunun yaşamsal fonksiyonlarının 2 gündür düzenli biçimde sabit olduğunu, bunun da kendilerini umutlandırdığını belirtti. Dün üçüncü kez ameliyata giren “kötü talihli” efsane pilot “travmadan etkilenen bölgelerin kraniyofosiyal rekonstrüksiyon ve stabilizasyonunu amaçlayan” bir ameliyat daha geçirdi. Aou Senese’nin UOC Çene-Yüz Cerrahisi direktörü Profesör Paolo Gennaro “Zanardi’nin yüzündeki kırıklar karmaşıktı. “Bu, operasyonda hasta için dijital ve üç boyutlu bilgisayarlı teknolojileri kullanan dikkatli bir programlama gerektiriyordu.” dedi. Korkunç kaza sonrası Zanardi’nin tüm yüz kemiklerinin kırık olduğu ve kendisinde görme kaybının gelişmiş olabileceği de kaydedildi.

reklam

Zanardi’nin kaza sonrası geçirdiği yaklaşık 3 saatlik beyin operasyonunun ardından uyutulduğu, entübe edildiği ve suni ventilasyonda tutulmuştu ama nörolojik durumu ise ciddiyetini korumuştu. Scoletta, “Olumlu olan şu ki, ne kadar çok değerleri stabil şekilde zaman geçirirse, bu bize açıkça umut veriyor. Bu onda geri adım olmadığı anlamına geliyor ve bize büyük güven veriyor. İyileşme olasılığına güvenimiz tam. Hepimiz eminiz. O büyük bir atlet. Bunu gösterdi. Bu sefer de göstereceğini umuyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

reklam
Yeni 208 Advertisement

Kazayla ilgili soruşturma sürüyor

İtalyan basınında çıkan haberlere göre, kazanın nasıl meydana geldiğine ilişkin soruşturma sürüyor. Zanardi’nin çarpıştığı hububat taşıyan kamyona, Zanardi’nin bisikletine ve cep telefonuna jandarma tarafından el konuldu. Kamyonun 44 yaşındaki şoförü olayla ilgili sorgulanırken, kendisinin alkol ve uyuşturucu testinin negatif çıktığı aktarıldı. Şoförün ifadesinde, virajı dönerken yokuşta Zanardi’yi tam karşısında bulduğunu ve çarpmamaya çalışsa da buna engel olmadığını aktardığı basına yansıdı. Soruşturmayı yürüten yetkililerin, Zanardi’ye çarpan kamyonun o yolda gitme müsadesinin olup olmadığını incelediği bildirildi.

La Repubblica gazetesinin haberinde ise organizatörlerin, Zanardi’nin kaza geçirdiği etkinlikle ilgili kamu güvenliği için gerekli izin başvurusunu yapmadıkları ileri sürüldü. Haberde, Zanardi ile arkadaşlarının etkinliği kendi aralarında bir organizasyon olarak düşündükleri ve sadece Siena kentine bağlı Pienza kasabasının belediye başkan yardımcısını yola çıkmadan az önce telefonla bilgilendirdikleri, resmi bir yazışma olmadığı kaydedildi.

Siena kentine bağlı Pienza kasabası yakınlarında 19 Haziran Cuma günü düzenlenen el bisikleti organizasyonuna katılan İtalyan paralimpik atlet Zanardi, yokuş aşağı inerken bir kamyonla çarpışarak ağır yaralanmıştı. Zanardi, helikopterle Santa Maria alle Scotte hastenesine kaldırılarak tedavi altına alınmıştı. Trajedileri 1979 yılında bir otomobil kazasında kız kardeşi Cristina’yı kaybetmesiyle başlayan “boşa harcayamayacağım büyük bir fırsat olarak görüyorum” dediği hayatı, 2001 yılında Almanya’da geçirdiği kaza sonrası iki bacağının kesilmesiyle bambaşka bir hal almıştı. Yine de pes etmeyen Zanardi, BMW’nin de yardımıyla ona özel modifiye edilen 3 Serisi ile WTCC sezonunun finali için BMW ile yarıştı. Uzun süre sonra ilk rekabetçi yarışına çıkan Alex Zanardi yarışı 7. bitirmeyi başardı ve bu motor sporları tarihinde görülen en etkileyici, en ilham verici anlardan biri olarak tarihe geçti. Yarışın ardından BMW’yle tekrardan sözleşme imzaladı ve takımla birlikte 6 sezon daha yarışmaya devam etti. İlerleyen yaşına ve protez bacaklarına rağmen yeteneğinden hiçbir şey eksilmeyen Zanardi, BMW kariyeri boyunca 5 yarış kazandı ve 5 kez de kendine podyumda yer buldu. Pist kariyerini tamamladıktan sonra rekabetçi kişiliğine dur diyemeyen Zanardi, otomobil kazasından sonra yeni tutkusu haline gelen hand cycle/el bisikleti yarışları oldu. Venedik, Roma ve New York maratonlarındaki zaferlerinden sonra İtalyan Milli Takımı’na çağrılan 46 yaşındaki Alex Zanardi, 2012 Londra Paralimpik Olimpiyatları’na katılmaya hak kazandı. Hırsını ve kazanma azmini olimpiyatlarda da gösteren  Zanardi, evine ülkesi için kazandığı iki altın madalyayla döndü. Böylece, başarılı motor sporları kariyerinin ardından Alex Zanardi, başarılı bir olimpiyat sporcusu olarak da tarihe geçti.

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte’den İtalya Milli Futbol Takım Teknik Direktörü Roberto Mancini ve Milan Teknik Direktörü Stefano Pioli’ye kadar pek çok ünlü isim, 2012 ve 2016 Paralimpik Oyunları’nda 4 altın madalya kazanan sporcu için sosyal medyadan destek mesajı paylaşmıştı.